Čo najčastejšie riešia ženy po pôrode
Príchod bábätka na svet zmení váš život od základov. Nie je snáď jediná vec, ktorá by zostala touto veľkou udalosťou nedotknutá, hlavne čo sa týka vášho tela. Ako sa teda opäť dostať do formy?
Nastaviť si denný režim a zladiť si svoj rytmus s potrebami bábätka je zrejme prvou a najdôležitejšou úlohou každej mamičky. Až si všetko sadne, nastane priestor začať sčítavať následky na svojom tele, ktoré prešlo počas deviatich mesiacov neskutočnou hormonálnou búrkou a zásadnou premenou až o niekoľko veľkostí. Najväčšou záťažóu, čo sa týka rýchleho rastu objemu, si prejdú brucho a prsia. To potvrdzuje aj plastický chirurg MUDr. Peter Žiak, PhD. z kliniky YES VISAGE: „Klientky si po pôrode najčastejšie žiadajú korekciu brucha a poprsia. Ide teda hlavne o liposukciu, abdominoplastiku augumentáciu alebo modeláciu prsníkov, prípadne kombináciu týchto zákrokov.“
Bruško ako nové
Hoci máte pôrod už nejaký ten mesiac za sebou a snažíte sa pravidelným cvičením dostať svoje bruško do pôvodnej podoby,výraznejšie zlepšenie sa nekoná. Trápi vás prebytočný tuk v tejto partii? Zbaviť sa ho môžete vďaka odsatiu prebytočného tuku liposukciou. „aj v tomto prípade platí, že liposukcia nie je metódou chudnutia, ale metódou tvarovania postavy, čiže rieši tzv. problémové partie (u žien najčastejšie stehná, boky a brucho)“, prezrádza špecialista na liposukciu z Kliniky YES VISAGE. „Koža a svalstvo brušnej steny sa po pôrode zväčša vrátia do pôvodného stavu do niekoľkých mesiacov. Natiahnutá koža ale môže pretrvať a vytvorí kožný previs, ktorý sa rieši odstránením nadbytočnej kože, abdominoplastikou. „Tieto zákroky je však dôležité realizovať v časovom horizonte najskôr 6 mesiacov po pôrode. Dôležité je, aby klientka ukončila kojenie a mala stabilizovanú hmotnosť,“ dodáva MUDr. Peter Žiak, PhD. z Kliniky YES VISAGE.
Výstavný dekolt
Ďalšia z partií, ktorá dostane počas tehotenstva, a najme potom v čase dojčenia zabrať, sú prsia. Počas tehotenstva sú prsníky výraznejšie prekrvené, tkanivo prsníkov sa mení, prsníky zväčšujú svoj objem niekedy až o 1-2 čísla. Následkom toho často dochádza k poklesu, strate tvaru a objemu, mnohokrát aj k zmene bradaviek. Vrátit prsník do pôvodnej podoby alebo aj dokonca vylepšiť, môžete pomocou augumentácie (zväčšenie prsníkov pomocou implantátov) či modelácie, prípadne kombináciou týchto oboch zákrokov. Samozrejme, je potrebné počkať aspon šesť mesiacov po kojení. „Ideálne je odložiť zákrok do doby, kedy už žena nenosí svoje dieťa tak často v náručí, a tak môže dopriať operovaným partiám dostatočný pokoj k zahojeniu,“ odporúča plastický chirurg MUDr. Peter Žiak, PhD. z Kliniky YES VISAGE. Záleží aj na situácii klientky, ak má doma podporu a nejakú dobu jej so starostlivosťou o dieťa pomôže napríklad niekto z rodiny, nie je problém zákrok podstúpiť. Načasovanie operácie je vždy individuálne.
Intímna záležitosť
V okamihu pôrodu sú najväčšej záťaži vystavené aj intímne partia vášho tela a trvá aj niekoľko týždňov, než sa všetko zahojí a vráti do normálu. Niekedy sa však stáva, že po prekonanom pôrode sa zníži kvalita vášho intímneho života. Pôžitok pri sexe už nie je taký ako predtým, dokonca môže byť aj vplyvom zníženej lubrikácie po pôrode bolestivý. Dnes je možné tieto problémy riešiť úplne neinvazívne pomocou laserovej terapie. „Laser veľmi účinne prehrieva prednú stenu pošvy a stimuluje tvorbu kolagénu. Vďaka tomu vzniká stabilnejšia podpora močovému mechúru,“ opisuje účinnú liečbu spomínanej inkontinencie dermatologička a anti-agingová špecialistka MUDr. Kitti Máčadiová z Kliniky YES VISAGE. Ďalším najtypickejším intímnym plasticko-chirurgickým zákrokom u žien v rámci plastickej chirurgie je zmenšenie zväčšených malých pyskov ohanbia (labioplastika). „Koža v oblasti malých pyskov ohanbia vekom a vplyvom pôrodov ochabuje a malé pysky sa predlžujú. U niektorých žien je tento stav podmienený aj geneticky. Labioplastika je plastická operácia, ktorá upravuje veľkosť a tvar zväčšených malých pyskov ohanbia odstránením nadbytočného tkaniva v tejto oblasti,“ prezrádza plastický chirurg z Kliniky YES VISAGE.
Nebuďte v kŕči
Častejší výskyt kŕčových žíl u žien bol potvrdeniý niekoľkými štúdiami, čo pravdepodobne súvisí s vyšším žilovým tlakom dolných končatín práve v priebehu tehotenstva. V tomto období sa často zvýraznia kŕčové žily, ktoré ženu predtým trápili len minimálne. Po pôrode potom bývajú žili viac vystúpené, bolestivé, končatiny môžu opúchať a bolieť. „Riešenie kŕčových žíl odporúčam po ukončení dojčenia,“ hovorí cievny špecialista, MUDr. Tibor Molčan z Kliniky YES VISAGE a dodáva: „Ženy najčastejšie vyhľadávajú zákroky a operácie, ktoré sú mini-invazívne, bez hospitalizácie a obmedzenia, aby sa mohli starať o dieťa. Najčastejšie podstupujú laserovú operáciu povrchného žilového systému. „Ide o zákrok ambulantný a nebolestivý, s výborným efektom a za prijateľnú cenu.
Drobné defekty
Čo si budeme hovoriť, najlepšie je im predchádzať, pretože keď sa objavia, riešenie nie je jednoduché. Reč je o striách, celulitíde a pigmentácii. Existuje celý rad telových produktov, ktoré su určené práve pre tehotné ženy k pravidelnému natieraniu namáhaných partií. „Čo sa týka pigmentácie, tak je vhodné používať kvalitné ochranné prípravky s SPF 50 a nepreháňať to so slnením. Ak sa aj napriek tomu fľaky objavia, potom je možné s nimi zatočiť pomocou chemického peelingu, kedy pomocou odbornej exfoliácie odstraňujeme povrchové bunky s nahromadeným melanínom. Ďalšími, oveľa sofistikovanejšími spôsobmi sú laserové ošetrenia, ktorých veľkou výhodou je, ze nie sú kontra indikované počas kojenia,“ dodáva MUDr. Kitti Máčadiová. Čo sa týka strií, je potrebné si uvedomiť, že stria je v podstate jazva a jazvy nedokážeme úplne odstrániť ešte ani v dnešnej dobe. Dokážeme však výrazne zlepšiť ich vzhľad. Laser pôsobí na odstránenie tohto sfarbenia, uhladzuje, aby boli strie minimálne viditeľné. „Na dosiahnutie tohto efektu je potrebné zákrok opakovať, počet sedení je individuálny. Najčastejšie ošetrujeme boky, stehná, brucho a prsia,“ vysvetluje estetický dermatológ MUDr. Kitti Mácadiová.
Článok bol uverejnený v SLOVENKA ZDRAVIE RODINY I MÁJ/JÚN I 2021